Ekonomi

ABD tahvil piyasası faiz indirimi şüpheleriyle sarsıldı

ABD devlet tahvili piyasası, yatırımcıların Federal Rezerv’in faiz indirimi planlarına ilişkin belirsizlikle boğuşması nedeniyle zayıflık belirtileri gösteriyor.

Gösterge 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi Çarşamba günü %4,429’a ulaşarak son dört ayın en yüksek seviyesini gördü. Tahvil fiyatlarıyla ters orantılı olan getirilerdeki bu artış, büyük ölçüde Fed’in bu yıl uygulayabileceği faiz indirimlerinin derinliğinin yeniden değerlendirilmesinden kaynaklanıyor.

Yatırımcılar artık bu yıl için faizlerde 70 baz puanlık bir indirim bekliyor ki bu da 2024’ün başında beklenen 150 baz puanlık indirimden önemli bir değişim. Duyarlılıktaki bu değişim, Fed’in yıl boyunca 25 baz puanlık üç indirim öngörmesine rağmen gerçekleşiyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, Çarşamba günü yaptığı bir konuşmada, beklenenden daha güçlü ekonomik büyüme ışığında bile, yılın ilerleyen dönemlerinde faiz indirimi beklentisini teyit etti.

Wilmington Trust Investment Advisors’ın baş yatırım yetkilisi Tony Roth, piyasa ve Fed beklentilerindeki farklılığın altını çizdi. Roth, Fed’in yakında faiz indirimine gideceğinin sinyallerini vermesine rağmen, piyasanın güçlü ekonomik faaliyetler nedeniyle bunun gerekli olmayabileceğini öne sürdüğünü belirtti.

Tahvil getirilerinin yükselmesinde çeşitli faktörler etkili oluyor. Mart ayı imalat rakamları ve Şubat ayı iş ilanları gibi beklenenden daha güçlü ABD verileri, bazı yatırımcıların Fed’in enflasyonist bir toparlanmayı tetiklemeden faizleri düşürüp düşüremeyeceğini sorgulamasına yol açtı.

ABD’li yatırım yönetimi şirketi PIMCO, Çarşamba günü yayınladığı 6-12 aylık görünüm raporunda enflasyonun Fed’in %2’lik hedefinin üzerinde kalacağı beklentisini dile getirdi. PIMCO, faiz indirimlerinin 24 ortalarında başlayacağını öngörürken, kalıcı enflasyon nedeniyle diğer ekonomilerde görülebilecek olandan daha kademeli bir yol öngörüyor.

En son Ekim ayında getirileri 16 yılın en yüksek seviyelerine çıkaran ABD maliyesinin durumuna ilişkin endişeler de azalmadı. Kongre Bütçe Ofisi’nin geçen ayki tahminine göre 2024 yılında %99 olan ABD kamu borcu 2054 yılında GSYH’nin %166’sına ulaşacak. Ancak bu oran, Kongre tarafından kabul edilen harcama limitleri ve öngörülen daha güçlü ekonomik büyüme sayesinde önceki tahminlere göre bir iyileşmedir.

Ayrıca, yükselen petrol fiyatları enflasyon endişelerini daha da körükleyebilir. Brent ham petrolü, Orta Doğu’da artan çatışma endişeleriyle Çarşamba günü Ekim ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Yılbaşından bu yana 10 yıllık tahvil getirileri 50 baz puan artarken, bazı yatırımcılar bunu daha yüksek getiri elde etmek için bir fırsat olarak görüyor ve Fed faizleri düşürdüğünde tahvil fiyatlarının yükseleceğini umuyor. Ancak bu strateji yatırımcıların sabrını sınıyor ve pek çok yatırımcı mevcut tahvil satış baskısının sürdürülebilirliğini ölçmek için bu Cuma günü açıklanacak istihdam verilerini ve gelecek hafta açıklanacak tüketici fiyatları verilerini yakından takip ediyor.

ICE BofA 7-10 yıllık Hazine Endeksi’ne göre tahvillerin yılbaşından bugüne toplam getirisi negatif %2,1 seviyesinde. Bu arada, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu verilerine göre, iki ve 10 yıllık Hazine vadeli işlemlerinde düşüş pozisyonları son üç haftada ilk kez arttı.

Schwab Finansal Araştırmalar Merkezi, getiriler yükselmeye devam ederse daha fazla süre ekleme potansiyelini hala görüyor, ancak bu ticarete olan güvenin azaldığını kabul ediyor.

Hartford Stratejik Gelir Fonu, tahvil piyasasındaki satışların dengelenmesini bekliyor. Fon, 10 yıllık getirilerin %4 ile %4,75 arasında dalgalanacağını öngörüyor ve enflasyonun yükselmesi konusunda endişeli olmayarak %3 aralığında duracağını tahmin ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu