Haber

ABD’li milletvekillerinden Başkan Biden’a F-16 daveti

Demokrat ve Cumhuriyetçi beş milletvekilinin 16 Şubat’ta Biden’a yazdığı ve Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı gönderilmesi çağrısında bulunan dilekçeye yedi milletvekili daha imza attı. Milletvekilleri, Kiev yönetiminin talep ettiği F-16 veya benzeri dördüncü nesil savaş uçaklarının tedariki de dahil olmak üzere Ukrayna’ya hava savunma desteğinin bir an önce sağlanmasını talep etti.

Söz konusu uçakların, Rusya’nın son dönemde artan geniş çaplı muharebe operasyonları karşısında Ukrayna havalimanının korunmasında değerli bir rol oynayacağına işaret eden milletvekilleri, bu kararın bir an önce alınması gerektiğinin altını çizdiler. mümkün çünkü bu uçakları kullanacak deneyimli pilotları yetiştirmek zaman alıyor.

Milletvekilleri, bazı Ukraynalı pilotların 2011’de ve 2018’de Kırım’ın işgalinden sonra ABD ordusuyla birlikte eğitim aldığını, üç ayda gerekli eğitimi alabilecek ve İngilizce konuşabilen 50’ye yakın Ukraynalı pilotun listelendiğini kaydetti.

Milletvekilleri, dördüncü nesil savaş uçaklarının Ukrayna’ya teslim edilmesinin stratejik bir yatırım olduğunu düşündüklerini belirterek, bu konuda ABD’nin liderliğinin hayati önem taşıdığını vurguladı.

Bildiriye imza atan milletvekilleri şöyle:

“Cumhuriyetçiler Don Bacon, Mike Gallagher, Tony Gonzales; Demokratlar Marcy Kaptur, Susan Wild, Bradley Schneider, Abigail Spanberger, Jim Costa, Jimmy Panetta, Jason Crow, Chrissy Houlahan, Jared F. Golden.”

Biden, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının birinci yılı münasebetiyle Ukrayna’nın başkenti Kiev’e sürpriz bir ziyarette bulundu ve ardından Polonya’nın başkenti Varşova’yı ziyaret etti. Burada bir grup protestocu, Biden’ı Ukrayna’ya F-16 savaş uçakları göndermeye davet etti.

habercine.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu